Aktualności

LIST DO PACJENTÓW

Drodzy Pacjenci

Mija kolejny tydzień naszej wspólnej walki z całkiem nowym przeciwnikiem, którego do tej pory nie znaliśmy i nadal próbujemy poznać. Walka jest nierówna i wymaga zaangażowania nas wszystkich.  Jako część personelu medycznego zwracamy się do Państwa z prośbą z jaką zwracają się wszystkie podmioty medyczne, lecz czym więcej będziemy o tym wspominać, tym nasz głos będzie bardziej słyszalny.  

Pozostańmy w domach.

Nie lekceważmy przeciwnika, który jest silny ale jak zapewne każdy ma swoje słabe strony. Nie znamy ich jeszcze, jednak muszą Państwo zwracać uwagę na zalecenia lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy każdego dnia narażają swoje życie by ratować Wasze w związku z zarażeniem COVID-19. Stara zasada mówi o tym by zapobiegać niż leczyć już zaawansowane stadium.  Nie jest łatwo. Wiemy o tym, że sytuacja jest wyjątkowa i cały świat stanął przed wielkim wyzwaniem, nie tylko z powodu samej pandemii wirusa ale także ekonomicznym. Wielu z nas jest w trudnej sytuacji materialnej, która wpływa na nasze samopoczucie psychiczne.  Wielu z nas może odczuwać niekorzystnie izolację w domu. Jest to próba całego społeczeństwa. Nie każdy jest na tyle silny by dać sobie radę samemu. Wiele osób potrzebuje wsparcia. Pamiętajmy o tym. Nie zostawiajmy najbliższych bez wsparcia. Często jesteśmy skazani na kontakt telefoniczny, internetowy ale wykorzystajmy te formy kontaktu z najbliższymi, jeżeli nawet nie możemy być fizycznie blisko nich. Często personel medyczny niesłusznie narażany jest na negatywne opinie dotyczące opieki nad innymi pacjentami w tak trudnym czasie.  Musimy zdawać sobie sprawę  z tego, że COVID-19 nie zatrzymał innych chorób, problemów z jakimi zmagają się pacjenci każdego dnia. Nadal potrzebują pomocy w innych przypadkach chorobowych. Nie da się tego zatrzymać. Lekarze oraz cały personel medyczny z narażeniem życia, jednak zgodnie z obowiązującymi procedurami muszą  zapewnić  opiekę innym potrzebującym pomocy.  Wielu Pacjentów jest samotnych, którzy nie mają rodziny, pozostawieni są sami sobie i tylko lekarze, pielęgniarki oraz inni pracownicy służby zdrowia są jedynymi z którym mają kontakt. Dla nich to nie tylko niesienie pomocy medycznej, to również jedyna możliwość rozmowy z kimś z zewnątrz. Jedyne wsparcie jakie mają.

Drodzy Państwo, każdy z nas żyje w strachu, co wydarzy się jutro. Czy będzie do czego wracać. Czasami słyszymy porównania do czasu tragedii w Czarnobylu czy wybuchu II wojny światowej. Nie mamy zniszczeń, nieba spowitego gradem bomb, jednak cały świat stoi przed wyzwaniem jakie niesie pandemia. Wiele zależy od naszego postępowania. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych. Nasz list skierowany do Państwa jest formą troski o nasze wspólne życie. Nadejdzie jeszcze dzień, w którym będziemy mogli odetchnąć z ulgą jednak wiele zależy od nas samych. W imieniu swoim oraz całego personelu medycznego prosimy Państwa o pomoc w realizowaniu celu, jakim jest pokonanie naszego wspólnego wroga.

Z poważaniem

Danuta i Robert Werc